Вітамін В12 - один з восьми вітамінів групи В, і єдиний, який організм може спеціально зберігати. Наша печінка зберігає велику кількість цього вітаміну, яка може зберігатися від кількох місяців до кількох років, щоб за потреби вивільнитися назад у кров.
Вітамін B12 - важливий захист для міцних нервів
![[Перекладіть на англійську:] [Перекладіть на англійську:]](/fileadmin/_processed_/f/1/csm_yoga_72a22912f6.jpg)
Зміст сторінки
Навіть якщо запаси інших вітамінів групи В вичерпуються раніше. Порівняно з вітаміном В12, вони залишаються в нашому організмі коротший час, поки не будуть утилізовані або виведені з організму. Тому нестача вітаміну В12 або порушення його всмоктування в травному тракті стає помітною лише через деякий час. Вітамін В12, також відомий як кобаламін, має різні метаболічні функції. Він допомагає підтримувати низький рівень гомоцистеїну, тим самим захищаючи серце і судини. Він бере участь у поділі клітин і кровотворенні, а також має вирішальне значення для нормального функціонування нервової системи.
Вітамін B12 бере участь у синтезі важливих речовин-месенджерів, таких як нейромедіатори та гормони, які контролюють роботу нашого мозку, а отже, наше сприйняття, настрій і душевний стан.
Внесок вітаміну В12 у функціонування нервової системи
Завдяки своїй функції у формуванні клітин та ліпідному обміні вітамін В12 відіграє життєво важливу роль для нервової системи. Він бере важливу участь у регенерації та новому формуванні оболонок нервових волокон (також відомих як мієлінові оболонки), які захищають нерви від втрати заряду і забезпечують правильну та ефективну передачу нервових потоків, тобто інформації, яку потрібно передати.
Ця «ізоляція» наших нервів, що відповідають за відчуття дотику та рухову функцію, є не тільки важливою, але, перш за все, незамінною для нашої центральної нервової системи, тобто головного та спинного мозку. Крім того, вітамін В12 бере участь у синтезі важливих речовин-месенджерів, таких як нейромедіатори та гормони, які контролюють роботу нашого мозку, а отже, наше сприйняття, настрій і душевний стан.

Хто схильний до ризику дефіциту вітаміну В12? Причини дефіциту вітаміну В12
- Немовлята та діти
- Люди похилого віку
- Вагітні та жінки, що годують груддю
- Курці
- Вегани
- Люди з хронічними захворюваннями та захворюваннями травного тракту
Немовлята та діти потребують багато вітаміну В12 через їхній ріст. Вони залежать від достатньої кількості вітаміну В12, яку мають забезпечити уважні батьки. Люди похилого віку та вегани особливо страждають від дефіциту вітаміну В12. У той час як вегани ризикують отримати недостатню кількість вітаміну В12 через виключення продуктів тваринного походження, літні люди часто страждають від порушення всмоктування вітамінів групи В, але іноді обмеження в харчуванні також є поширеним явищем. Люди, які страждають на хронічні захворювання, такі як діабет, ниркова недостатність або деменція, мають порушене всмоктування В12 - часто через побічні ефекти активних інгредієнтів і ліків, що приймаються протягом тривалого періоду часу - і знаходяться в групі ризику дефіциту. Люди, які страждають на запалення слизової оболонки шлунка або інші захворювання травного тракту, не здатні самостійно синтезувати важливі речовини, необхідні для засвоєння вітаміну, тому частина вітаміну В12, що надходить до організму, знову виводиться з організму невикористаною.
Особливо з віком деякі з цих факторів накопичуються, збільшуючи ризик дефіциту вітаміну В12. У той час як лише близько 2-5 відсотків молодих європейців страждають від дефіциту вітаміну В12, у 10-30 відсотків людей старше 65 років діагностується дефіцит вітаміну В12. Якщо вони живуть у будинках для людей похилого віку, їхня частка навіть зростає до 40 відсотків.
Незалежно від причини - якщо дефіцит вітаміну В12 виявлено занадто пізно, це може призвести до частково непоправного пошкодження нервів.

Які неврологічні симптоми дефіциту вітаміну В12?
Початковими симптомами дефіциту вітаміну В12 здебільшого є неспецифічний брак енергії та низька працездатність, а також нестійкість у ногах. Погано функціонуючі нерви в спинному мозку часто викликають хибні відчуття в нижніх кінцівках, такі як печіння та оніміння в ступнях, а також відчуття стягнутості в литках, що нагадує манжету. Оскільки мозок, нейромедіатори та гормони також зачіпаються, дефіцит вітаміну В12 може додатково спричинити проблеми з концентрацією уваги, погіршення пам'яті та депресію.
Невиявлений дефіцит вітаміну В12 може мати серйозні наслідки
Якщо дефіцит вітаміну В12 залишається невиявленим протягом тривалого часу, це може призвести до серйозних неврологічних та нервово-психічних розладів, які можуть навіть прогресувати до деменції та шизофренії. Крім того, дефіцит вітаміну В12 може спричинити сильні фізичні обмеження, які можуть призвести навіть до паралічу. Він спричиняє фунікулярний мієлоз, при якому спинний мозок пошкоджується через брак нервових оболонок. Якщо дефіцит виявити на ранній стадії, деякі пошкодження можна виправити. Однак, якщо наслідки дефіциту вітаміну В12 занадто прогресували, пошкодження нервів є непоправними. Тому до недостатнього надходження вітаміну В12 слід ставитися серйозно і не допускати його виникнення.
Ось як можна діагностувати дефіцит вітаміну В12
Після всмоктування з їжею вітамін В12 потрапляє в кров у кілька етапів: З їжею він спочатку потрапляє в шлунок, де утворюється так званий внутрішній фактор, з яким зв'язується вітамін В12. Разом вони всмоктуються в тонкому кишечнику і потрапляють у кров. Значна частина вітаміну також може дифундувати крізь стінки кишечника без внутрішнього фактора. Потрапивши в організм, він присутній в активній формі (яку організм може використовувати), а також в неактивній формі. Лише близько 20 відсотків вітаміну В12 в крові є активними і відомі як холотранскобаламін (скорочено HoloTC). Оскільки аналіз крові також виявляє неактивний вітамін В12 в крові, він може ввести в оману при діагностиці дефіциту вітаміну В12 і таким чином замаскувати дефіцит. Якщо людина належить до групи ризику або є підозра через появу різних симптомів дефіциту вітаміну В12, слід провести спеціальний двоетапний аналіз крові. У ньому визначається вміст холотранскобаламіну, а на другому етапі визначається концентрація продуктів метаболізму, що утворюються внаслідок нестачі вітаміну В12, таких як метилмалонової кислоти та гомоцистеїну. Якщо обидва тести мають несприятливий результат, можна припустити дефіцит вітаміну В12, який слід вилікувати якомога швидше.
Особи, які належать до групи ризику, повинні запобігати недостатньому надходженню вітаміну В12
Хоча вітамін В12 є надзвичайно важливим для нашого організму, нам потрібна лише відносно невелика його кількість. Рекомендована добова доза для здорових дорослих становить 3 мкг. Діти потребують дещо меншої кількості вітаміну В12, тоді як вагітні та жінки, які годують груддю, потребують його більше - від 3,5 до 4 мкг на день.
Вітамін В12 синтезується мікроорганізмами і міститься майже виключно в продуктах тваринного походження.
Вегани та інші люди, які через незбалансоване харчування схильні до ризику споживання недостатньої кількості вітаміну В12, можуть відносно легко запобігти недостатньому надходженню вітаміну В12, дотримуючись дієти, орієнтованої на споживання вітаміну В12, або приймаючи спеціальні добавки з вітаміном В12. Вітамін В12 синтезується мікроорганізмами і міститься майже виключно в продуктах тваринного походження - передусім у печінці, де тварини його накопичують. Однак м'ясо, риба, яйця, молоко та молочні продукти містять значну кількість цього вітаміну. Тому веганам рекомендується компенсувати потенційний існуючий дефіцит шляхом прийому добавок (які, до речі, зазвичай є веганськими). Після виявлення дефіциту вітаміну В12 слід приймати відповідні препарати в рамках терапії, призначеної лікарем.
Навіть якщо здатність до засвоєння порушена, можна протидіяти дефіциту вітаміну В12
Якщо здатність всмоктування вітаміну В12 порушена, спочатку необхідно знайти тригер. Тригерами можуть бути недостатнє утворення власного фактора в шлунку або пригнічення всмоктування, спричинене ліками, як, наприклад, у випадку з метформіном, який приймають багато людей з діабетом 2 типу. При тривалому застосуванні ліків всмоктування вітамінів, як правило, погіршується, але збільшення надходження вітаміну В12 може це компенсувати.
Wörwag Pharma GmbH & Co. KG - Надана на сайті www.woerwagpharma.ua інформація про особисте здоров'я призначена виключно для ознайомлення і жодним чином не замінює особисту консультацію, обстеження або постановку діагнозу ліцензованим лікарем. Інформація, розміщена на сайті www.woerwagpharma.ua, не може і не повинна використовуватися для самостійного встановлення діагнозу та/або прийому ліків. Будь ласка, зверніть увагу на виключення відповідальності та наші вказівки щодо прав на зображення.
.