Опорно-руховий апарат

Нічні судоми телят і як їх запобігти

Час читання 2 хвилин
Поділитися
[Перекладіть на англійську:]

Мирно спляча, людина раптово здригається посеред ночі через те, що литкові м'язи болісно скорочуються. Спокійна ніч зіпсована. Нічні судоми литкових м'язів цього типу часто тривають лише кілька хвилин, але біль після них нерідко зберігається годинами. В середньому, жінки страждають від нічних м'язових судом дещо частіше, ніж чоловіки. Частота виникнення литкових судом також зростає з віком. Тут ви можете дізнатися найважливішу інформацію про причини, заходи першої допомоги та як можна запобігти цьому хворобливому порушенню сну в довгостроковій перспективі.

Як розвиваються судоми литок?

Судома - це раптове, болісне скорочення певних ділянок м'язів, яке триває протягом короткого періоду і яке нелегко навмисно зупинити. Коли розвивається судома великих литкових м'язів, задня частина гомілки помітно заклякає. Через кілька хвилин судома розслаблюється, але тривалий біль часто залишається. Часто уражається також згинач пальців стопи, який так само прикріплений до задньої поверхні гомілки. Якщо судома виникає один раз на певній ділянці, ця ділянка м'язів може розвинути тенденцію до спазмів. Як наслідок, та сама ділянка скорочується неодноразово. Навіть у періоди без судом ця ділянка м'яза залишається твердою на дотик і більше не розслабляється повністю.

 

Різноманітні фактори можуть спричинити судоми телят

Причини виникнення литкових судом можуть бути різноманітними і навіть суперечливими:

  • Надмірне використання м'язів
  • Бездіяльність м'язів
  • Неправильна постава тіла
  • Носіння взуття на високих підборах
Судоми телят - це система раннього попередження про дефіцит магнію

Зрушення електролітного балансу організму та нестача магнію є часто діагностованою причиною судом литкових м'язів. Як антагоніст кальцію, магній використовується організмом для повторного розслаблення м'язів після скорочення. Якщо мінералу не вистачає, кальцій, який відповідає за скорочення м'язів, накопичується, збуджує нервові клітини і запускає мимовільне скорочення частин м'язів. Виникає судома. Судома литкових м'язів може бути легко ідентифікованим симптомом дефіциту магнію, якому, в свою чергу, можуть сприяти різні фактори. Дефіцит магнію також може викликати інші судоми, наприклад, посилювати менструальний біль у жінок або давати про себе знати у вигляді посмикування під повікою. Однак ці симптоми часто не одразу пов'язують з дефіцитом магнію як причиною.

Причини дефіциту магнію

В принципі, є три елементи, які спричиняють дефіцит магнію, і ці елементи, звичайно, можуть виникати разом:

  • тимчасово підвищена потреба
  • підвищена елімінація
  • знижена абсорбція магнію

 

  • .

    До першої категорії відноситься недостатня кількість магнію або дефіцит магнію під час вагітності. Під час вагітності кількість необхідного магнію різко зростає понад норму, і вагітні жінки часто скаржаться на судоми литок у третьому триместрі.

    Спортсмени також мають підвищену потребу, оскільки, з одного боку, їхні м'язи споживають багато магнію під час тренувань, але вони також виводять підвищену кількість магнію та інших мінералів через потовиділення. Такі захворювання, як діабет і побічні ефекти деяких ліків, можуть бути причиною недостатнього надходження магнію, що може призвести до дефіциту магнію, оскільки вони прискорюють виведення мінералів. І останнє, але не менш важливе: незбалансоване харчування та недостатнє споживання рідини сприяють дефіциту магнію. Нестача рідини, мінералів та електролітів, перш за все, часто є причиною судом литкових м'язів у людей похилого віку.

Чому судоми литок так часто трапляються вночі?

На це питання немає остаточної відповіді, хоча понад 50 відсотків дорослих повідомляють про нічні судоми литкових м'язів. Одне з пояснень полягає в тому, що рівень магнію в організмі природним чином знижується під час фази спокою. Якщо він падає занадто низько, несвідомий рух під час сну може спровокувати скорочення м'язів, які потім не можуть розслабитися в результаті зміни електролітного балансу. Крім того, непомічене охолодження певних ділянок м'язів протягом ночі - наприклад, коли стопа не повністю закрита - може спровокувати судоми. У стані неспання стопа спонтанно рухалася б прямо під час початкового защемлення в литці, і м'яз розслабився б. Якщо ж судома виникає під час сну, ми не помічаємо її, доки м'яз вже не скоротиться і нас не розбудить біль.

 

running02.jpg
Гострі судоми литок - що можна зробити?

У якості першої допомоги при нічних судомах литок більшість людей часто інстинктивно вдаються до правильного засобу: вони розтягують литкові м'язи - також за допомогою рук - витягнувши п'яту вперед і втягнувши пальці ніг. У багатьох випадках це призводить до того, що судома швидко минає. Крім того, ви можете спробувати обережно стиснути болючий м'яз руками. Для цього долонями обережно зсуньте гомілку від коліна до п'яти одночасно. Вправи на розслаблення, такі як струшування ніг, а потім обережна ходьба, можуть зняти напад спазмів.

 

Стабільна допомога при судомах телят

Якщо вас постійно турбують нічні судоми литок, важливо, щоб причина їх виникнення була встановлена лікарем, щоб можна було вжити конкретних заходів протидії. Однак наступні три заходи будуть корисними в будь-якому випадку:

  • Випити
  • Рухатися
  • Звернути увагу на мінеральні препарати

Переконайтеся, що ви вживаєте достатню кількість рідини і, перш за все, пийте мінеральну воду замість підсолоджених напоїв. Якщо можливо, уникайте речовин, що зневоднюють організм, таких як алкоголь. Якщо ви не займаєтеся спортом регулярно, виконуйте щодня кілька вправ, які добре розминають м'язи ніг. Тут добре підійдуть кілька простих рутинних вправ на розтяжку та рухи, і фізіотерапевт або, наприклад, вчитель йоги може навчити вас їх виконувати. Кілька хвилин на велотренажері або біговій доріжці також допоможуть розслабити м'язи перед сном. Звичайно, тут слід зосередитися на м'яких рухах, а не на інтенсивних тренуваннях.

Перегляньте свої харчові звички і переконайтеся, що ви отримуєте достатню кількість найважливіших мінералів, особливо магнію. Якщо є підозра на дефіцит магнію, тривале застосування низьких доз магнію може зменшити частоту виникнення судом литкових м'язів, про що свідчать дані плацебо-контрольованого дослідження 

Wörwag Pharma GmbH & Co. KG - Надана на сайті www.woerwagpharma.ua інформація про особисте здоров'я призначена виключно для ознайомлення і жодним чином не замінює особисту консультацію, обстеження або діагностику ліцензованого лікаря. Інформація, розміщена на сайті www.woerwagpharma.ua, не може і не повинна використовуватися для самостійного встановлення діагнозу та/або прийому ліків. Будь ласка, також зверніть увагу на наше застереження та наші вказівки щодо прав на зображення.

Поділитися
Ми тут, щоб допомогти вам!
контакт